Články

3. místo v Astro Pi Hackathonu

pátek 18. 10. 2019

V pátek 18. října se náš tým Pardubice Pi zúčastnil soutěže Astro Pi Hackathon, pořádané v kancelářích brněnské firmy SAB Aerospace.

        Astro Pi je soutěž pořádána Evropskou vesmírnou agenturou ESA, která umožňuje středoškolským týmům nahrát vlastní kód na mezinárodní vesmírnou stanici ISS. Samotný hackathon se zabýval definováním experimentu, který na tomto počítači může běžet.

        Celá akce začala v dopoledních hodinách, kdy nás za organizátory přivítali Jan Spratek (vzdělávací kancelář ESERO) a Václav Havlíček (SAB Aerospace). Následně jsme dostali celý den až do 20,00, abychom si zpracovali a připravili náš experiment a závěrečnou prezentaci. Zvolili jsme si jednu ze dvou nabízených disciplín Astro Pi a tou je "Život na zemi". Využijeme tedy minipočítač Raspberry Pi s kamerou namířenou na Zemi, která snímá tzv. blízké infračervené záření a viditelné světlo s potlačenými složkami červené a zelené barvy (pomocí modrého optického filtru). Tento set je již umístěn na ISS a krouží kolem Země.

        Rozhodli jsme se, že kameru využijeme ke zkoumání NDVI (normalizovaného diferenciální vegetačního indexu). Na základě výpočtů velikostí jednotlivých složek světla dokážeme přiřadit číselnou hodnotu, která odpovídá množství chlorofylu foceného objektu. Díky tomu budeme zjišťovat množství vegetace, které se na naší planetě nachází. Výsledné snímky poté srovnáme se čtyři roky starými snímky z projektu Copernicus (družice Sentinel) a také devatenáct let starými snímky z programu LandSat od vesmírné agentury NASA. Abychom zmaximalizovali využití našich snímků, vytvoříme mapu, která bude obsahovat námi pořízené fotografie. Závěrem naší mise by měl být verdikt, jak rychle vegetace ubývá a v jakým místech planety je tento problém nejakutnější.

        V naší kategorii se hackathonu účastnilo celkově 8 týmů, ze kterých se nám podařilo s minimálními bodovými rozdíly obsadit 3. příčku.

Filip Filipi 4.H, Václav Pavlíček 4.F a Patrik Kratochvíl 3.C

26. 11. 2019   Mgr. Kateřina Jiroutová

Další články, které by vás mohly také zajímat

„30 let svobody – co nám dalo a vzalo“

Ve středu 23. října se v Historické síni Evropského spolkového domu na Pernštýnském náměstí konal tradiční kvíz, tentokrát na titulní téma.

Jako každoročně se ho zúčastnili i soutěžící z řad veřejnosti, a ti měli tentokrát oproti našim žákům jasnou výhodu – většinu událostí, jež byly před kvízem prezentovány, zažili na vlastní kůži, a v úvodní části si je spolu s ostatními jen zopakovali. O to více nás všechny ...

Učitelé odborného výcviku tentokrát v roli žáků

V úterý 15. 10. 2019 si měli učitelé odborného výcviku vyzkoušet, jaký je návrat do školních lavic.

Technik firmy HELAGO na pracovišti Do Nového předával CCN pracoviště a zároveň provedl úvodní instruktáž pedagogických pracovníků. Účelem instruktáže bylo seznámení pedagogů s instalací a možnostmi ovládacího SW jednotlivých strojů. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jednalo o přechod z „dospělých“ CNCéček ...

Čtvrtstoletí celoživotního vzdělávání

V sobotu 12. 10. 2019 byl na pracovištích odborného výcviku zahájen již 25. běh rekvalifikačního studia, určený pro zájemce o elektrotechniku a zkoušku z Vyhl.50/78 Sb.

Ke dvěma skupinám 2. ročníků přibylo 12 nových zájemců z řad laické veřejnosti. Současný počet zájemců svědčí o tom, že celoživotní vzdělávání a zvyšování kvalifikace formou postsekundárního vzdělávání se stává stále častějším trendem. Zájem o vzdělávání ...