Články

zpět na články novějšístarší

Den plný vědy

čtvrtek 6. 6. 2019

Jako každý rok v měsíci červnu se žáci našich tříd, tentokrát 3.F a 3.H, vydali do Prahy na Veletrh vědy.

Na veletrhu se představilo více než 100 vystavovatelů – ústavy AV ČR, vysoké i střední školy, vědecké společnosti a firmy, kteří ukázali to nejzajímavější, co může česká věda a výzkum v současné době nabídnout. Shlédli jsme vývoj nových léčiv, jak předvést humanitní vědy v sudu, technologii řemesel v pravěku a středověku, přípravu a trénink vodíkových modelů na celosvětové finále Horizont Grand Prix, …

Prezentace a stánky firem, organizací a univerzit podaly informace o své činnosti velmi zajímavou i zábavnou formou prostřednictvím interaktivních modelů a her, obsahově zasahovaly do informačních technologií, programování, webových aplikací, fyziky, chemie, matematiky, angličtiny.

V odpoledních hodinách jsme se přesunuli do Keplerova sálu na „Bojíte se tmy?“. Touto akcí byla panelová diskuze s Václavem Moravcem, Pavlem Suchanem z Astronomického ústavu AV ČR, Lenkou Maierovou z ČVUT, světlařem Hynkem Medřickým a Annou Paskovou z Ministerstva životního prostředí. Taková samozřejmá věc jako tma už dávno není samozřejmá. Zatímco ve dne se před sluncem čím dál víc schováváme, večer si naopak rozsvítíme, abychom si prodloužili den. A to není bez následků. Nejen, že z měst přestáváme vidět hvězdy, ale působíme neblaze na přírodu a její biodiverzitu, na lidské zdraví a navíc si světlo, které nám ve své přemíře škodí, zaplatíme. Odhaduje se, že jenom v České republice se ročně utratí za světlo namířené do špatných směrů 2 miliardy korun. Co s tím? Máme šanci to změnit? Máme, ale musíme se intenzivně snažit. A o tom, jak změnu provést, se diskutovalo.

Exkurze přispěla nejen k doplnění odborných znalostí, ale i k rozšíření všeobecných poznatků každého člověka.

Mgr. Alena Kvasničková

25. 6. 2019   Mgr. Alena Kvasničková