Články

zpět na články novějšístarší

Cansat – satelit v plechovce

pátek 18. 1. 2019

Naši žáci se účastní mezinárodní soutěže CanSat, kterou pořádá evropská vesmírná agentura ESA. Jejich cílem je vytvořit satelit o velikosti plechovky a monitorovat jeho přístání.

Jsme pětice kluků s velkým cílem. Ovšem ne, jen tak ledajaká pětice. Tvoří ji dva zdatní technici, jeden pár grafiků a jeden programátor. Všechno to začalo nápadem našeho kamaráda Daniela Dworschaka, který navrhl, že bychom se mohli zúčastnit soutěže CanSat. Rozhodli jsme se tento nápad podpořit a vytvořili jsme pětičlenný tým. Jeho kompletní složení je Lukáš Valta (grafika, propagace),  Daniel Dworschak (3D tisk, grafika), Václav Pavlíček (programování), Petr Plíva a Marek Ditrich (oba elektrotechnika).

Společně se snažíme splnit velmi namáhavý úkol. Sestrojit družici, která bude velikosti menší plechovky, a zároveň měřit spoustu zajímavých údajů.

První úkolem bylo potřeba sehnat potřebný hardware. Pro realizaci hardwaru jsme zvolili open-source kit open Cansat 2.0, který je založen na platformě Arduino.  Kit se skládá ze dvou částí, první částí je pozemní stanice a druhou částí je samotný hardware satelitu.

Náš satelit měří teplotu ovzduší, atmosférický tlak, svoji rychlost, nadmořskou výšku a také GPS. Pozemní stanice pomocí radiotelekomunikačního spojení umožňuje komunikovat se satelitem. Přijatá data ze satelitu pozemní stanice posílá po sériové lince do počítače. Na počítači data ze sériové linky čte NodeJS server, který data nejdříve uloží do databáze a poté je pošle na klientskou část do webového prohlížeče. Komunikace mezi serverovou částí a klientskou částí realizujeme pomocí protokolu WebSockets, který nám realtime komunikaci, takže přijatá data ze satelitu hned zobrazujeme.

Na závěr bychom chtěli poděkovat panu učiteli Ing. Vladimíru Kašparovi, který nám velmi ochotně pomáhá řešit případné problémy.

Václav Pavlíček, Lukáš Valta 3. F

18. 1. 2019   RNDr. Jana Reslová