Články

CanSat - první místo v národním finále

čtvrtek 25. 4. - pátek 26. 4. 2019

Ve dnech 25. a 26.4. jsme se zúčastnili národního finále soutěže CanSat 2019 v Plzni (letiště Erpužice a Centrum robotiky v Plzni).

Soutěž CanSat měla dvě části. První probíhala na letišti v Erpužicích, kde probíhal test CanSatu (naší EVY). Druhá v Centru robotiky v Plzni. Přinášíme reportáž z celé akce.

Na celou akci jsme se řádně připravili. Celá akce opět začínala na hlavním nádraží v Pardubicích. Cesta byla dlouhá a náročná, kterou jsme si zkrátili debatováním. Do naší destinace (letiště Erpužice) neexistuje žádný spoj. Dostali jsme se jen do vlakové stanice Stříbro, kde na nás čekali pořadatelé. Ti nás odvezli i s veškerým vybavením přímo na místo konání. V tento okamžik se nás lehce zmocnila tréma, jelikož jsme potkali své soupeře. Na místě již byly téměř všechny týmy, jen jeden se opozdil kvůli problémům s dopravou.

První část soutěže (letiště Erpužice)

Slavnostní zahájení proběhlo uvolněným způsobem. Členové poroty a pořadatelé nás vyzvali, abychom je obestoupili na volném prostranství. V první řadě nám oznámili pravidla chování na letišti.A následně všechny seznámili s organizačními prvky.  O pořadí jednotlivých týmů rozhodlo losování. Náš tým si vylosoval osmičku. Říkali jsme si, že máme dost času na poslední kontrolu a testy.

Sotva jsme provedli test antény, který byl pozitivní, oslovil nás organizátor s otázkou, zda bychom mohli jít jako první, z důvodu nepřipravenosti ostatních týmů. Byla to pro nás výzva, ale byli jsme si jisti, že jsme připraveni. Souhlasili jsme. Hned nato přišlo další zneklidňující oznámení. Celý náš tým a průběh testu bude zdokumentován Českou televizí. Přes to všechno jsme zachovali absolutní klid. Porota nejdříve změřila a zvážila náš CanSat, aby se ujistila, že splňuje předepsané parametry. Nebyla nalezena žádná chyba. V tento okamžik jsme mohli přistoupit k finálnímu testu. Václav Pavlíček, Petr Plíva a Marek Dittrich zůstali u pozemní stanice TOMa (kde sledovali data odesílaná naší sondou EVOu, a manipulovali s anténou pro optimální spojení se sondou). Lukáš Valta a Daniel Dworschak vzali EVU na startovací místo. Zde byl připravený dron, do kterého byl umístěn CanSat, následně byl vynesen do výšky 200 metrů a vypuštěn. Pád měl být kontrolovaný, ideálně rychlostí 7÷9 metrů za sekundu. Během něj musí CanSat odesílat měřené údaje (výšku, tlak, teplotu, …). EVA si vedla na výbornou. Padák se ihned otevřel a pád byl zcela kontrolovaný. Po celou dobu pádu měřila sonda téměř všechny hodnoty. Jen UV senzor nebyl funkční (po analýze zjištěno poškození při přepravě). Po dopadu EVA utrpěla estetické poškození, na funkčnost a hlavní konstrukci nebyl žádný vliv. Za tento výkon jsme se pochválili a jsme s ním spokojení. Na místě jsme se ještě zdrželi a pozorovali ostatní týmy. Po ukončení testování jsme se přesunuli do Pňovan, kde jsme byli ubytováni.

Druhá část (Pňovany a Centrum robotiky Plzeň)

Na odpočinek nebyl čas. Bylo potřeba vyhodnotit získaná data a zakomponovat je do prezentace na následující den. To zabralo spoustu času.A následně jsme se shodli, že je potřeba doladit prezentaci; co přesně řekneme a co do ní dáme. Na prezentaci bylo jen 10 minut. Bylo nutné mít vše připraveno na sto procent. Pracovali jsme do posledních sil.

Když bylo hotovo, šli jsme hned spát, abychom byli připraveni podat nejlepší výkon. Následující den jsme si finálně zopakovali prezentaci, řádně se nasnídali a vyrazili do Centra robotiky v Plzni. Tentokrát jsme byli na místě první. Měli jsme s sebou školní VR brýle, pro které jsme vytvořili palubní simulátor družice. Okolo sebe bylo možné vidět získávaná data na pomyslných obrazovkách. Pořadatelé nám ochotně poskytli prostor. Instalace VR vyšla akorát na začátek prezentování. Šli jsme podle losovaných čísel, tedy osmí v pořadí. Všechny prezentace působily seriózně. Měli jsme opět strach, ale díky týmové podpoře jsme jej opět překonali. Naše prezentace proběhla podle našeho očekávání, porota nám vytkla nedostatek grafů, týkajících se naměřených hodnot, a anténu. Naopak nás pochválila za konstrukční provedení EVY, celý software, snahu udělat něco zajímavého (VR simulátor) a aktivitu v propagování projektu. S výsledkem jsme byli spokojeni, ale nejistí. Po prezentaci všech týmů následovalo vyhodnocení. To byl stěžejní okamžik. Když vyhlásili první místo, pocítili jsme štěstí a úlevu. Tímto jsme také převzali velkou zodpovědnost při reprezentovaní České republiky na evropském finále soutěže CanSat 2019.

Děkujeme všem sponzorům, fanouškům a panu Ing. Vladimíru Kašparovi za jejich podporu.

Naši sponzoři: PELIKAN DANIEL – P One Team, Prusa Research 3D printers, Trivox, Střední průmyslová škola elektrotechnická a Vyšší odborná škola Pardubice, Arduino, infinityPV, Gradient, radio-shop.cz, svitilny.eu

Tým Charles the Fourth

3. 5. 2019   RNDr. Jana Reslová

Další články, které by vás mohly také zajímat

Fyzikální olympiáda Pardubického kraje 2018/2019

Opět jsme byli jedinou střední odbornou školou, která se v Pardubickém kraji Fyzikální olympiády 2018/2019 zúčastnila.

Do krajského kola Pardubického kraje se ve Fyzikální olympiádě probojovali dva naši žáci z 3. ročníků – Ondřej Cach a Filip Filipi. Ondřej Cach se umístil na desátém místě, Filip Filipi na místě pátém a počtem bodů se stal úspěšným řešitelem. Umístění našich žáků je o to cennější, že ve 3. ročníku ...

PRO-WAS 2019 - soutěž v programování

25. dubna 2019 organizovala naše škola již tradičně krajské kolo soutěže v programování PRO-WAS. 

Naši žáci patří k pravidelným favoritům a také letos předvedli skvělé výkony v obouch kategoriích - Programování a Webové aplikace. V kategorii Webové aplikace se naši žáci umístili na 1., 4. a 5. místě. V kategorii programování jsme obsadili 1., 2. a 6. místo. Všem soutěžícím gratulujeme a děkujeme za skvělou reprezentaci.

Don Šajn opět páchá své zločiny

Ve středu 24. dubna se v Historické klubovně Evropského spolkového domu uskutečnila obnovená premiéra barokní kriminální komedie „Don Šajn“.

Tato inscenace má nejen jiné herecké obsazení, ale od té doby přibyla část loutek – Kašpárek, Donna Anna, Don Pedro i čerti se změnili a poněkud zvětšili – ostatně pokochejte se pohledem na fotografie. Z hereckých výkonů bychom rádi vyzdvihli hlas Lukáše Hanouska ze třídy 2. G ...